Väggpendyl gustavianskt stockholmsarbete

433847

WILHELM PAULI (urmakare i Stockholm 1795-1809 samt Åbo 1814-19), väggpendyl, gustaviansk, förgylld, urtavlan märkt Wilhelm Pauli Stockholm, dekor med kärve, festonger och växtgirlander, höjd 90x51 cm, pendel och nyckel medföljer

Skador, lagningar, lösa delar medföljer

Klockor/Ur

Rum 20

Budhistorik (7 bud)
3005586
5 600
3005585
5 400
3005583
5 200
3005581
5 000
3005580

Slutpris SEK:
5 600
Utropspris SEK:
7 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 420 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer