Väggpendyl gustavianskt stockholmsarbete

433847

WILHELM PAULI (urmakare i Stockholm 1795-1809 samt Åbo 1814-19), väggpendyl, gustaviansk, förgylld, urtavlan märkt Wilhelm Pauli Stockholm, dekor med kärve, festonger och växtgirlander, höjd 90x51 cm, pendel och nyckel medföljer

Skador, lagningar, lösa delar medföljer

Klockor/Ur

Rum 20

Budhistorik (7 bud)
3005586
5 600
3005585
5 400
3005583
5 200
3005581
5 000
3005580

Slutpris SEK:
5 600
564 EUR, 641 USD
Utropspris SEK:
7 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.