Klassiskt skrivbord i senbarock

433804

SKRIVBORD, 1700-tal, senbarock, fanerad med olika träslag bl.a. alrot, rak form, skiva med uppsats och lådor, två hurtsar med lådor samt mittskåp, svarvade fötter, delvis förgyllda beslag, höjd med uppsats ca 95, 118x57 cm, nyckel finns

Slitage, renoverad, kompletterad med senare fötter, dragknoppar på uppsatsen

Möbler, Skåp, byråer

Rum 19

Budhistorik (21 bud)
3008891
26 000
3016145
26 000
3008891
25 000
3016136
25 000
3008891
24 000

Slutpris SEK:
26 000
Utropspris SEK:
18 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 710 kr.

Kontakt

Kundcenter tel 08-453 67 10
Växel tel 08-453 67 00
info@auktionsverket.se
Magasin 5, Palermog 19
Stockholms Frihamn

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer