Besticksdelar silver Svensk rund 1800-tal

433734

BESTICK, 8 dlr, silver, modell Svensk rund, olika mästarstämplar Johan Henrik Lampa, Hans Litén, Petter Adolf Sjöberg, 1810-15, ägarstämpel, bestående av: 3 matgafflar, matsked, 4 förrättsskedar, längd ca 18-21 cm, total vikt ca 405 cm

Proveniens: Wij Säteri, Norra Mälardalen

Slitage, ägarstämplar, monogramgravyr

Silver

Monter 15

Budhistorik (14 bud)
3014406
3013128
1 900
3011204
1 800
3011702
1 800
3011204
1 700

Slutpris SEK:
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 260 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer