Klassisk spegel sengustaviansk Niklas Falkengran

433731

SPEGEL, sengustaviansk, av Niclas Falkengren (spegelfabrikör och bildhuggare i Jönköping 1775-1813), signerad NFG, Jönköpings hallstämpel, delvis träskuren dekor, delvis i pastellage, förgylld med polerat och matt guld samt slagmetall, delvis bemålad, fasettslipade kvicksilverfolierat glas, originalbakstycke, höjd ca 141x57 cm

Medaljon med skada, slitage, smärre retuscher, lagningar och ytskador, framtagen originalförgyllning

Speglar

Rum 19

Budhistorik (17 bud)
3013302
13 000
3010597
12 500
3010587
12 000
3010596
12 000
3010587
11 500

Slutpris SEK:
13 000
1 270 EUR, 1 486 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.