Klassisk spegel sengustaviansk Niklas Falkengran

433731

SPEGEL, sengustaviansk, av Niclas Falkengren (spegelfabrikör och bildhuggare i Jönköping 1775-1813), signerad NFG, Jönköpings hallstämpel, delvis träskuren dekor, delvis i pastellage, förgylld med polerat och matt guld samt slagmetall, delvis bemålad, fasettslipade kvicksilverfolierat glas, originalbakstycke, höjd ca 141x57 cm

Medaljon med skada, slitage, smärre retuscher, lagningar och ytskador, framtagen originalförgyllning

Speglar

Rum 19

Budhistorik (17 bud)
3013302
13 000
3010597
12 500
3010587
12 000
3010596
12 000
3010587
11 500

Slutpris SEK:
13 000
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 710 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer