Stig Lindberg servisdelar Terma

433392

STIG LINDBERG, servisdelar, 7 dlr., "Terma", Gustavsberg, brunglaserad novarlit keramik, bestående av:kaffekanna, tekanna, 3 karotter m,ed lock, terrin, fat med handtag

Historik: Terma presenterades på H55 (Helsningborgsutställningen 1955). En ugnssäker serie som skulle klara av stora temperaturskillnader och passa både för matlagning och servering.
Skador: En större karott saknar lindning av bast
Skador: Extra lock medföljer, ett uppläggningsfat med smärre nagg på undersidan

Keramik/Porslin, Design

Budhistorik (19 bud)
3009337
1 700
3001003
1 600
3009336
1 600
3001003
3009335
1 400

Slutpris SEK:
1 700
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 420 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer