Stig Lindberg servisdelar Terma

433392

STIG LINDBERG, servisdelar, 7 dlr., "Terma", Gustavsberg, brunglaserad novarlit keramik, bestående av:kaffekanna, tekanna, 3 karotter m,ed lock, terrin, fat med handtag

Historik: Terma presenterades på H55 (Helsningborgsutställningen 1955). En ugnssäker serie som skulle klara av stora temperaturskillnader och passa både för matlagning och servering.
Skador: En större karott saknar lindning av bast
Skador: Extra lock medföljer, ett uppläggningsfat med smärre nagg på undersidan

Keramik/Porslin, Design

Budhistorik (19 bud)
3009337
1 700
3001003
1 600
3009336
1 600
3001003
3009335
1 400

Slutpris SEK:
1 700
155 EUR, 179 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.