Yngve Berg porträtt Elin Wägner

433291

YNGVE BERG (1887-1963): (2+1 st) Porträtt av Elin Wägner enligt påskrift, 2 signerade och daterade Yngve 43, rödkrita och blyerts, varierande mått

HISTORIK:
Elin Matilda Elisabet Wägner, (född 1882 i Lund, död 7 januari 1949) var en svensk författare, journalist och feminist. Hon var ledamot av Svenska Akademien från 1944.
Wägner brukar räknas till de så kallade tiotalsförfattarna och ingick i Fogelstadsgruppen. Mest känd har hon blivit för sitt engagemang för kvinnlig rösträtt och för att hon var med och grundade Rädda Barnen år 1919. Wägner blev ledamot av Samfundet De Nio 1937 och av Svenska Akademien 1944. Hon var verksam som skribent vid Tidevarvet (1923-1936).

Oramade, veck

Konst, Teckningar

Rum 9, Vagga 4

Budhistorik (1 bud)

3010988
2017-01-15 19:27:26

2017-01-15 kl 21:21
Slutpris SEK:
27 EUR, 32 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.