Matbord England 1800-tal

433125

MATBORD, England, viktorianskt, fanérat och massiv mahogny, två samtida iläggsskivor, balusterformade ben med växtornamentik mot pikerad botten, kannelering, hjultrissor i mässing med keramiska hjul, höjd 76, 128 x 161, iläggsskivor vardera 63, total längd 287 cm

Slitage, smärre torrsprickor, senare sarger på iläggsskivor

Ändringar/tillägg
Visas och avhämtas på Nybrogatan 32

Rum 1

Matbord England 1800-tal

Budhistorik (17 bud)
3007760
12 000
3004451
11 500
3007758
11 500
3004451
11 000
3007755
10 500

Slutpris SEK:
12 000
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 710 kr.

Kontakt

Kundcenter tel 08-453 67 10
Växel tel 08-453 67 00
info@auktionsverket.se
Magasin 5, Palermog 19
Stockholms Frihamn

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer