Peristerium 1100/1200-tal

432965

LOCK TILL PERISTERIUM, eucharistiduva, 1100/1200-tal, Limoge Frankrike, locket har ursprungligen suttit på en duva i koppar med dekor i emalj och med förgyllda detaljer, locket har en ciselerad dekor i form av cirklar varav det största innesluter ett kors, locket bär rester av ursprunglig brännförgyllning, vridmekanismen för att låsa locket finns kvar, höjd ca 10 största bredd 8,5 cm.

Bruks och åldersrelaterat slitage.

Diverse

Monter 10

Peristerium 1100/1200-tal

Budhistorik (4 bud)

3005422
3003941
850
3003940
650
2997327

Slutpris SEK:
182 EUR, 210 USD
Utropspris SEK:
3 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.