Medeltida triptyk

432963

TRIPTYK, 1300-tal, gotik, sannolikt Italien, corpus och den högra vingen har sannolikt hört ihop i en passionscykel medan den vänstra vingen har tillhört en födelsecykel, corpus avbildar överst en ljusbärande ängel och i fältet under den korsbärande Kristus, den högra vingen visar överst en ängel med Longinus lans och under korsnedtagningen, vingen från en födelsecykel avbildar överst konungarnas tillbedjan och under Marie bebådelse, relieferna är utförda i elfenben och har rester av gångjärn i järn, på några ställen fragment av röd och blå färg som möjligen är ursprunglig, relieferna bär spår efter ha varit fästa på annat underlag, nu är de löst fästa med metalltråd mot ytor av silkesammet från 1500-talet, corpus höjd ca 23, vingarna 17 samt bredd 3,7 samt 3 cm.

Omfattande äldre lagningar av genomgående brott, några med ifyllningar, den vänstra vingens spets är helt rekonstruerad, en figur i korsbärarscenen saknar ansikte, den ljusbärande ängelns vinge är lagad, fialen på vänstra vingen är rekonstruerad, nagg, sprickor och slitage.

Diverse

Monter 10

Medeltida triptyk

Budhistorik (14 bud)
3006231
24 000
3006117
23 000
3006230
23 000
3006117
20 000
3005357
16 000

Slutpris SEK:
24 000
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 190 kr.

Kontakt

Kundcenter tel 08-453 67 10
Växel tel 08-453 67 00
info@auktionsverket.se
Magasin 5, Palermog 19
Stockholms Frihamn

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 21-23
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer