Gustav Wilhelm Palm

432954

GUSTAV WILHELM PALM (1810-1890), Pastoralt landskap med herde och getter, olja på duk, 32x45 cm, signerad GW, palm, 1872.

Påskrifter a tergo med GW Palm samt äldre auktionsmärkning från 1930/40-talet. Retuscher, smärre krackelyr

Konst, Äldre måleri

Rum 5

Gustav Wilhelm Palm

Budhistorik (34 bud)
3004969
10 500
3006235
10 000
3004969
9 800
3006228
9 600
3004969
9 400

Slutpris SEK:
10 500
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer