Heimskringla, 2 vol.

432828

HEIMSKRINGLA (2). STURLUSSON, SNORRE & PERINGSKIÖLD, JOHAN (red.). Heims kringla eller Snorre Sturlussons nordländske konunga sagor. Sive historiae regum septentrionalium, â Snorrone Sturlonide, ante secula quinque, patrio sermone antiquo conscriptae, quas ex manuscriptis codicibus edidit, versione gemina, notisque brevioribus, indici poëtico vel rerum, sparsim insertis, illustravit Johann: Peringskiöld. I-II. Stockholm Niclas Wankijf, 1697 - (1700).

Folio. 31,5 x 21 respektive 31 x 20,5 cm. (24), 830, (2 blanka); (2), 486, (128) s. Titelblad till del I med graverad vignett (lagat i övre yttre hörn).
Del I nött brunt senare (sent 1700- tidigt 1800-tal) skinnband, senare inre doublurer, för- och eftersättsblad, rygg med sex upphöjda bind, något skadad i övre och nedre kant, röda snitt; del II samtida brunt skinnband, något nött, lagat i främre fals, rygg med sex upphöjda bind, senare (sent 1700- tidigt 1800-tal) titeletiketter, stänksnitt. Titelblad till del II lagat efter bortklippt namnteckning. Delvis något bruntonad, enstaka brunfläckar, litet fulare fläckar s. 219-222 i första delen, några blad lätt fuktfläckade i främst marginalerna. Namnteckning på titelbladet i del I: C. Folcker och anteckningen "Kiöpt på auction åhr 1748 af E. Westerström", på sista blanka bladet anteckning av Å. Folcker daterad 1735. Del II med namnteckning på främre pärmens insida av G. H. B. Svensson. 2 volymer.

Collin sp. 368. Fiske 434. PMM 168. Andra delen med addenda (s. 453-86) med Olof Skötkonungs saga och Skaldatal. Snorres norska kungasagor på isländska och i svensk och latinsk översättning.

Böcker/Kartor, Historia

Heimskringla, 2 vol.

Budhistorik (11 bud)
3005022
5 600
2997893
5 400
2997893
4 600
2997025
4 400
2997025
3 200

Slutpris SEK:
5 600
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer