Byrå 1700-tal rokoko Pierre Roussel

432824

BYRÅ med stenskiva, rokoko, PIERRE ROUSSEL (Frankrike 1723-1782), parisarbete, Louis XV, 1700-talets mitt, fanerad i bl a valnöt och jakaranda, bronsbeslag, 5 lådig, skivan med konturerad samt profilerad kant, dubbelsignerad "JME P ROUSSEL", höjd ca 90, 130x61 cm

Fanerskador och bortfall, stenskiva med nagg

Rum 11

Budhistorik (7 bud)
2997878
19 000
2997488
16 000
2997103
15 500
2996769
13 000
2996339
12 500

Slutpris SEK:
19 000
Utropspris SEK:
24 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 420 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer