Jonas Olof Grafström, Motiv från Norrland

432804

JONAS OLOF GRAFSTRÖM (1855-1933), Motiv från Norrland, signerad och daterad Olof Grafström 1880, olja på duk, 88x168 cm.

Jonas Olof Grafström föddes i Attmar utanför Sundsvall. Han studerade vid Konstakademien mellan 1875-82 och var en av de mest lovande eleverna. I juli 1878 begav han sig, tillsammans med studiekamraterna Hjalmar Falk och Anders Zorn, till Hälsingland och Medelpad. Grafström målade landskap från bland annat Jämtland, Kvikkjokk och Torne träsk men är annars mest känd för sina panoramabilder från Oregon i USA, dit han reste 1886. Kung Oscar II imponerades av den unge konstnären och inköpte tidigt ett lappländskt landskap till de kungliga samlingarna. Grafström undervisade i konst vid Bethany College i svenskbygden Lindsborg i USA, dit han även rekryterade Birger Sandzén. Mellan åren 1897 och 1926, var Grafström rektor vid konstinstitutionen vid Augustana College utanför Chicago.

Konst, Äldre måleri

Rum 4

Budhistorik (10 bud)
3006196
14 000
3006194
12 000
3004600
10 000
3003520
8 000
3003186
7 000

Slutpris SEK:
14 000
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 710 kr.

Kontakt

Kundcenter tel 08-453 67 10
Växel tel 08-453 67 00
info@auktionsverket.se
Magasin 5, Palermog 19
Stockholms Frihamn

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer