Bägare silver 1700-tal

432671

BÄGARE, SILVER, 2 st, PETTER JULIN, Köping, verksam 1737-80, bägare, silver, 1760, delvis förgylld, stansad dekor, stämplad, höjd 9,9 cm, ANDERS HAMMARSTRÖM, Eskilstuna, bägare, verksam 1761-72, silver, delvis förgylld, stämplad, otydlig årsbokstav, höjd ca 9,8 cm, vikt 70+58 g.

Hammarström med något ojämn fot, båda med monogramgravyr AAS - CMD

Silver

Monter 10

Bägare silver 1700-tal

Budhistorik (12 bud)
3001958
5 200
3001950
5 000
3001941
4 800
3001559
4 600
3001940
4 600

Slutpris SEK:
5 200
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 260 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer