Bägare silver 1700-tal

432671

BÄGARE, SILVER, 2 st, PETTER JULIN, Köping, verksam 1737-80, bägare, silver, 1760, delvis förgylld, stansad dekor, stämplad, höjd 9,9 cm, ANDERS HAMMARSTRÖM, Eskilstuna, bägare, verksam 1761-72, silver, delvis förgylld, stämplad, otydlig årsbokstav, höjd ca 9,8 cm, vikt 70+58 g.

Hammarström med något ojämn fot, båda med monogramgravyr AAS - CMD

Silver

Monter 10

Bägare silver 1700-tal

Budhistorik (12 bud)
3001958
5 200
3001950
5 000
3001941
4 800
3001559
4 600
3001940
4 600

Slutpris SEK:
5 200
508 EUR, 594 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.