Bokband av Bremer, Egli m. fl, 3 vol.

432233

BOKBAND AV BREMER, EGLIS M. FL. (3). Goethes romerska elegier. I svensk tolkning av Allan Bergstrand. Med teckningar av Yngve Berg.Stockholm, Bonniers, 1929.
4:o. 27,5 x 20,5 cm. 63, (1 blank, 1) s. Halvfranskt band av storgrängad grön marokäng, ryggen med dekor i ¨guld och svart, brokiga pärmpapper, övre guldsnitt och medbundet omslag (Wolfgang Bremer). Dedikation till Holger Schmidt från vännen tecknaren [=Yngve Berg] på smutstitelbladet.

LINNÉ, CARL VON. Fyra skrifter illustrerade av Harald Sallberg. U. o., Nordiska Bibliofilsällskapet, 1942.
4:o. 27 x 19 cm. 163 s. Illustrerad med träsnitt, varav flera egenhändigt signerade av Sallberg. Utgiven i numrerade upplagor, men detta exemplar utan nummer. Pergamentband med guldpräglad ryggtitel, handgjorda pärmpapper med ormbunksblad, grönt övre snitt och medbundet främre omslag (Marlis Egli). I pergamentskodd pappkassett.

LAURIN, CARL G. (red.). Vängåvan till Hjalmar Söderbergs 50-årsdag den 2 juli 1919. Stockholm, 1919.
4:o. 26 x 19 cm. (4), 163 s. Illustrerad med ett flerta planscher, bl. a. etsning av Carl Larsson, några signerade. Aningen nött grönt skinnband med guldornerad rygg med fem uphöjda bind och övre guldsnitt (Östermalms Bokbinderi).

Böcker/Kartor, Carl von Linné

Monter 1

Budhistorik (28 bud)
2998891
3 200
2998227
2997793
2 800
2996383
2 600
2997791
2 600

Slutpris SEK:
3 200
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer