Skulptur Carl Eldh brons

431879

SKULPTUR, Carl Eldh (1873-1954): "Från Gränden", signerad Eldh, patinerad brons, höjd ca 29 cm.
Komponerad år 1907.

Proveniens:
Inköpt den 2 juli 1958 hos konsthandlare H Ovendahl i Malmö av Dir. Arvid Jonas Hermelin, Gripenberg slott, därefter i arv till nuvarande ägare.
Litteratur:
Karl Asplund, Carl Eldh, SAK, Stockholm 1943, jämför bild s. 194

Skador

Konst, Skulpturer, Metall, Brons

Kundcenter

Skulptur Carl Eldh brons

Budhistorik (12 bud)
3006563
16 000
3005423
15 500
3005423
13 000
3005279
12 500
3004514
12 000

Slutpris SEK:
16 000
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer