Skulptur Carl Eldh brons

431879

SKULPTUR, Carl Eldh (1873-1954): "Från Gränden", signerad Eldh, patinerad brons, höjd ca 29 cm.
Komponerad år 1907.

Proveniens:
Inköpt den 2 juli 1958 hos konsthandlare H Ovendahl i Malmö av Dir. Arvid Jonas Hermelin, Gripenberg slott, därefter i arv till nuvarande ägare.
Litteratur:
Karl Asplund, Carl Eldh, SAK, Stockholm 1943, jämför bild s. 194

Skador

Konst, Skulpturer, Metall, Brons

Kundcenter

Skulptur Carl Eldh brons

Budhistorik (12 bud)
3006563
16 000
3005423
15 500
3005423
13 000
3005279
12 500
3004514
12 000

Slutpris SEK:
16 000
1 563 EUR, 1 829 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.