Karott med lock silver England

431804

KAROTT MED LOCK, silver, England, sannolikt av William Frisbee, London, 1797, oktagonal form, med hänkel, graverad med två vapen, det ena föreställande "The Most Noble Order of the Garter" (Strumpebandsorden), det andra sannolikt ätten "Denys of Orleigh", 32x24,5 cm, vikt ca 1600 g

Mästarstämpeln med slitage, locket med oläsliga stämplar, slitage, obetydliga stötskador

Silver

Monter 5

Budhistorik (10 bud)
3003226
9 000
3002553
8 800
2999383
8 400
2995981
8 200
2995439
8 000

Slutpris SEK:
9 000
817 EUR, 878 USD
Utropspris SEK:
18 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.