Karott med lock silver England

431804

KAROTT MED LOCK, silver, England, sannolikt av William Frisbee, London, 1797, oktagonal form, med hänkel, graverad med två vapen, det ena föreställande "The Most Noble Order of the Garter" (Strumpebandsorden), det andra sannolikt ätten "Denys of Orleigh", 32x24,5 cm, vikt ca 1600 g

Mästarstämpeln med slitage, locket med oläsliga stämplar, slitage, obetydliga stötskador

Silver

Monter 5

Budhistorik (10 bud)
3003226
9 000
3002553
8 800
2999383
8 400
2995981
8 200
2995439
8 000

Slutpris SEK:
9 000
Utropspris SEK:
18 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer