Albert Bernhard Önstad

431444

ALBERT BERNHARD ÖNSTAD (1895-1981): Luktärter, signerad och daterad A. Bernh. Nilsson, olja på duk fäst på pannå, 28 x 17,5 cm
.
Målningen tillägnad konstnärens hustru Hedvig (Heje) Ringström
.
Föddes på Norderön i Jämtland som Albert Bernhard Nilsson. Tog sig namnet Önstad 1929.
.
Han studerade i Stockholm vid C. Althins och Carl Wilhelmsons målarskolor 1917-1919, därefter på Konsthögskolan. Önstad for på 1920-talet på studieresor till Wien, Dresden och Paris. Hans första viktiga utställning ägde rum på Gummesons Konstgalleri i Stockholm 1932. Kritikerna prisade Önstads personliga stil och blick för de dämpade färgernas valörer. Hans konstnärliga utveckling har kännetecknats av ett långsamt sökande.

Albert Bernhard Önstad

Budhistorik (10 bud)
3027397
3015127
900
3014321
850
3014320
3014319
750

Slutpris SEK:
101 EUR, 114 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.