Lena Cronqvist, Ett drömspel

430610

LENA CRONQVIST (född 1938): Ett drömspel
Portfolio med 30 + 30 litografier, delvis tryckta i färg, 1989, signerade och numrerade Lena Cronqvist II/X, text av August Strindberg, förord av Göran Tunström. Editerad av Edouard Weiss, Paris och Öivind Johansen, Oslo.
Portfolion innehller två sviter med vardera 30 litografier tryckta på Auvergne ā la main Richard-de-Bas, respektive Chiffon Grand Vélin d'Arches, bladstorlek 72 x 52,5 cm. Den totala upplagan 211 exemplar, huvudupplagan i 170 exemplar innehåller 30 litografier.

Kundcenter

Lena Cronqvist, Ett drömspel

Budhistorik (27 bud)
3033729
22 000
3033735
22 000
3033729
21 000
3033728
20 000
3033726
19 500

Slutpris SEK:
22 000
2 149 EUR, 2 515 USD
Utropspris SEK:
17 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.