Bordslystrar omkring 1800 porfyr

430401

BORDSLYSTRAR, 1 par, omkring 1700-talets slut/omkring 1800, S:t Petersburg, för vardera tre ljus, Svart Rännåsporfyr från Elfdals Porphyrverk, monteringar av brännförgylld brons och mässing, behängd med olikslipade prismor, fyrkantig bas, foten med lagerkrans, urnformat korpus, S-formade ljusarmar med droppbrickor i form av solrosor, bladhölstrade ljuspipor, uppsvängda bågar behängda med kedjor av olikslipade prismor, bladhölstrad pelare krönt med plym och trekantig obelisk med avslutande plym, höjd 76,5-77,5 cm

PROVENIENS: Inköpta av Olof Olsson, Berga gård, Österåkers socken, enligt uppgift efter friherre Mattias Palbitski (1782-1851) på auktion vid Julita herrgård, Julita socken, Södermanlands län eller Forsby herrgård, Österåkers socken, Södermanlands län
därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare

LITTERATUR: Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, sidan 49f jämför bordslystrar, sidan 58 detaljer av ljuspipor och monteringar
Elsebeth Welander-Berggren, red.: Porfyr - den Kungliga stenen, Stockholm 2016, sidan 57 & 122, nr 38, jämför gustavianska ljusstakar i Rännåsporfyr

Bordslystrarna har använts vid ett flertal bröllop inom familjen i Österåkers socken, 1884, 1909, 1922 och 1948. Vid ett arvsskifte i slutet av 1950-talet delades lystrarna upp mellan arvingarna och nu har paret återförenats.

Smärre lagningar, kompletterade prismor, ena fotplattan med avslag, ena urnan lagad, ett spjut något kortat

Diverse, Belysning

Kundcenter

Budhistorik (12 bud)
3021386
30 000
3014590
29 000
3014589
25 000
3014418
21 000
3014416
11 500

Slutpris SEK:
30 000
Utropspris SEK:
60 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 420 kr.

Kontakt

Kundcenter tel 08-453 67 10
Växel tel 08-453 67 00
info@auktionsverket.se
Magasin 5, Palermog 19
Stockholms Frihamn

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 21-23
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer