Kaffekanna

388859

KAFFEKANNA, silver, Lorenz Georg Weis, Norrköping 1792, cylinderformad, med svarvat trähandtag, invändigt förgylld, höjd 14 cm

4:e december

Lock ej ursprungligt dock även det tillverkat av Weis, åldersrelaterat slitage

Silver

Geijersgatan 14, Göteborg

Kaffekanna

Budhistorik (15 bud)
2935658
6 600
2935307
6 400
2935654
6 200
2935307
4 800
2921681
4 600

Slutpris SEK:
6 600
637 EUR, 723 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 200 kr.