Kaffekanna

388859

KAFFEKANNA, silver, Lorenz Georg Weis, Norrköping 1792, cylinderformad, med svarvat trähandtag, invändigt förgylld, höjd 14 cm

4:e december

Lock ej ursprungligt dock även det tillverkat av Weis, åldersrelaterat slitage

Silver

Geijersgatan 14, Göteborg

Kaffekanna

Budhistorik (15 bud)
2935658
6 600
2935307
6 400
2935654
6 200
2935307
4 800
2921681
4 600

Slutpris SEK:
6 600
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 100 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer