Spegel Johan Åkerblad

385855

SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, signerad IÅ under krona (Johan Åkerblad, spegelfabrikör 1758-99), dekor i papier maché, förgylld med polerat och matt guld, träbakstycke, kvicksilverfolierat glas, 75x35 cm

4:e december

Smärre slitage, förgyllning med smärre skador

Speglar

Geijersgatan 14, Göteborg

Spegel Johan Åkerblad

Budhistorik (6 bud)
2931721
8 000
2931720
7 000
2928471
6 800
2921471
5 200
2920391
5 000

Slutpris SEK:
8 000
Utropspris SEK:
16 000

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer