Spegel Johan Åkerblad

385855

SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, signerad IÅ under krona (Johan Åkerblad, spegelfabrikör 1758-99), dekor i papier maché, förgylld med polerat och matt guld, träbakstycke, kvicksilverfolierat glas, 75x35 cm

4:e december

Smärre slitage, förgyllning med smärre skador

Speglar

Geijersgatan 14, Göteborg

Spegel Johan Åkerblad

Budhistorik (6 bud)
2931721
8 000
2931720
7 000
2928471
6 800
2921471
5 200
2920391
5 000

Slutpris SEK:
8 000
782 EUR, 914 USD
Utropspris SEK:
16 000

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 458 kr.