Albert Bernhard Önstad

403767

ALBERT BERNHARD ÖNSTAD (1895-1981): Pojke, signerad och daterad Bernhard Önstad juli 1918, akvarell på papper
.
Föddes på Norderön i Jämtland som Albert Bernhard Nilsson. Tog sig namnet Önstad 1929.
.
Han studerade i Stockholm vid C. Althins och Carl Wilhelmsons målarskolor 1917-1919, därefter på Konsthögskolan. Önstad for på 1920-talet på studieresor till Wien, Dresden och Paris. Hans första viktiga utställning ägde rum på Gummesons Konstgalleri i Stockholm 1932. Kritikerna prisade Önstads personliga stil och blick för de dämpade färgernas valörer. Hans konstnärliga utveckling har kännetecknats av ett långsamt sökande.

Albert Bernhard Önstad

Budhistorik

2016-11-20 kl 16:14
Slutpris SEK:
0
0 EUR, 0 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.