Bernard Nilsson Önstad

403753

ALBERT BERNHARD ÖNSTAD (1895-1981): Damporträtt, signerad A. Bernhard Nilsson, olja på duk fäst på pannå, 49 x 39 cm, utförd omkring 1919
.
Porträttet föreställer Karin Mårtensson
.
Föddes på Norderön i Jämtland som Albert Bernhard Nilsson. Tog sig namnet Önstad 1929.
.
Han studerade i Stockholm vid C. Althins och Carl Wilhelmsons målarskolor 1917-1919, därefter på Konsthögskolan. Önstad for på 1920-talet på studieresor till Wien, Dresden och Paris. Hans första viktiga utställning ägde rum på Gummesons Konstgalleri i Stockholm 1932. Kritikerna prisade Önstads personliga stil och blick för de dämpade färgernas valörer. Hans konstnärliga utveckling har kännetecknats av ett långsamt sökande.

Smärre skador, repor

Rum 1

Bernard Nilsson Önstad

Budhistorik (14 bud)
2905664
4 600
2903231
4 400
2902364
4 200
2900286
2900284

Slutpris SEK:
4 600
441 EUR, 518 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.