Bordspendyl empire

410503

BORDSPENDYL, empire, urtavla märkt Holmgren, Stockholm, förgylld brons, vitemaljerad urtavla monterad i postament flankerad av Orfeus, krönande lyra och standar, bas med dekor i relief av band draperat kring pil samt lagerkrans, kulfötter, längd 25 cm, bredd 11,5 cm, höjd 32 cm, nyckel finns.

Bruksslitage, skador och lagningar, skador på emalj, dekordel på lyran saknas, ej funktionstestad

Klockor/Ur

Bordspendyl empire

Budhistorik (10 bud)
2790075
5 200
2787576
5 000
2786717
4 800
2787575
4 600
2786717
4 400

Slutpris SEK:
5 200
498 EUR, 585 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.