Två Rembrandt etsningar

410266

REMBRANDT (1606-1669): The Agony in the Garden, etsning, 1657, senare avdrag, 11,1x8,3 cm bladstorlek 12x9,4 cm, säljes tillsammans med spegelvänd kopia av The Flight into Egypt (the small plate), B.52

LITTERATUR: Bartsch 75, Björklund and Barnard 57-3

Skador: Pappersförtunning på baksidan i alla hörn, kort reva i höger marginal.

Pappersförtunning på baksidan i alla hörn, kort reva i höger marginal.

Två Rembrandt etsningar

Budhistorik (5 bud)
2817028
2816978
1 700
2798382
1 600
2798272
2796232
1 400

Slutpris SEK:
287 EUR, 338 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.