Italiensk skola teckning 1600-tal tema

410264

ITALIENSK SKOLA, efter Pietro da Cortona (1600-tal), Män omkring en bassäng, rödkrita, 25x19,5 cm
Italian school, after Pietro da Cortona (17th century), drawing, red chalk on paper

Expertis:
Louis de Bayser, Galerie de Bayser, Paris

Proveniens:
Samling Furst Lichnowsky, Wien
Samling PS (Lugt 2111, samlaremärke i Wien)
Samling Gösta Stenmans samling, nr 472
Utställd:
Gösta Stenmans utställning av gamla mästares landskap och handteckningar, Stockholm 1943, katalognr 50

Uppfäst på papper

Konst, Teckningar

Fack 1

Budhistorik (11 bud)
2816256
3 400
2811461
3 200
2812934
2811461
2 800
2812933
2 600

Slutpris SEK:
3 400
326 EUR, 383 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.