Italiensk skola teckning 1700-tal tema

410147

ITALIENSK SKOLA, Poussin, hans krets (1700-tal): Bacchanal, tusch och sepia, 19 x 25 cm
Italian school, Poussin, his circle (18th century); drawing, ink and sepia on paper, 19 x 25 cm

Expertis:
Louis de Bayser, Galerie de Bayser, Paris

Proveniens:
Samling Sutton Palmer, London

Utställd:
Gösta Stenmans utställning av gamla mästares landskap och handteckningar, Stockholm 1934, katalognummer 72

Fläckar

Konst, Teckningar

Fack 25

Budhistorik (5 bud)
2816722
2816721
1 800
2811465
2809608
2807857

Slutpris SEK:
192 EUR, 225 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.