Nils Kreuger, oljemålning

409838

NILS KREUGER (1858-1930): Vid brasan, signerad och daterad N. Kreuger 1887, olja på duk, 31 x 38 cm.
.
Målningen föreställer konstnärens hustru Bertha Kreuger
.
Proveniens: Disponent Nils von Essen, Timmersnabben
.
Litteratur: Kjell Boström: Nils Kreuger, Albert Bonnier förlag 1948, omnämnd sid 83, avbildad sid 84, omnämnd i verkförteckningen nr 137

"En svensk karaktär har också den lilla interiören med hustrun vid kakelugnen. Man måste leva i köldens rike för att gripas så intensivt av kontrasten mellan mörkret och det ljus, som den rödglödgade kakelugnen utstrålar; färgen har också en ovanlig hetta för Kreuger"

Konst, Äldre måleri

Nils Kreuger, oljemålning

Budhistorik (39 bud)
2785143
33 000
2785141
32 000
2785137
31 000
2785135
30 000
2785131
29 000

Slutpris SEK:
33 000
3 161 EUR, 3 713 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.