Hänge och kedja 18 k guld svart emaljdekor

409712

HÄNGE, KEDJA, 18 k guld, svart emaljdekor, s.k. sorgsmycke, medaljongens höjd ca 3,5 cm, kedjans längd 39,5 cm, lås med text: HCM, 23/3, 1842, lås stämplat Giron & Löngren, Stockholm troligen 1842 (stads-och årsstämpel saknas), vikt ca 15,4 g

Emalj med sakdor och slitage

Guld/Smycken

Budhistorik (6 bud)
2799768
2796942
3 800
2791147
3 200
2789792
2788149

Slutpris SEK:
383 EUR, 450 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 200 kr.