Bengt Johansson

409571

BENGT JOHANSSON (född 1941): Bladverk, signerad Bengt Johansson, blandteknik på papper, 220x140 cm

HISTORIK:
Bengt Johansson arbetar sedan 1975 som konstnär och målare med ateljé i Glommen utanför Falkenberg. Genomgången utbildning är bl.a. Valands konsthögskola i Göteborg 1970-75. Medlem i Konstnärernas Riksorganisation (KRO).
Representerad: Göteborgs Konstmuseum, Skövde Konstmuseum, Falkenbergs Museum, Stockholm Stad, Statens Konstråd, Göteborgs Universitet.
Separatutställning: 2011 Dalslands Konstmuseum, 2007 Falkenbergs Museum, 2002 Vänersborgs Konstmuseum, 1998, 1994, 1990 och 1982 Färg och Form i Stockholm

Smärre pappersskador

Rum 4

Bengt Johansson

Budhistorik (6 bud)
2790398
2790396
2 600
2789960
2 400
2782264
2775383

Slutpris SEK:
287 EUR, 338 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.