Bengt Johansson

409570

BENGT JOHANSSON (född 1941): "Upp på fötterna" - Mor och barn, monogramsignerd BJ, olja på duk, 198x125 cm

HISTORIK:
Bengt Johansson arbetar sedan 1975 som konstnär och målare med ateljé i Glommen utanför Falkenberg. Genomgången utbildning är bl.a. Valands konsthögskola i Göteborg 1970-75. Medlem i Konstnärernas Riksorganisation (KRO).
Representerad: Göteborgs Konstmuseum, Skövde Konstmuseum, Falkenbergs Museum, Stockholm Stad, Statens Konstråd, Göteborgs Universitet.
Separatutställning: 2011 Dalslands Konstmuseum, 2007 Falkenbergs Museum, 2002 Vänersborgs Konstmuseum, 1998, 1994, 1990 och 1982 Färg och Form i Stockholm

Krackeleringar

Rum 19

Bengt Johansson

Budhistorik (9 bud)
2789981
2787789
2786366
950
2786364
750
2786266
700

Slutpris SEK:
105 EUR, 124 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.