Hänge kamé

409301

HÄNGE, 18 k guld, dekor av rosett samt orientaliska pärlor, kamé av agat, dekor av grace, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1876, halskedja, 1800-talets andra hälft, 18 k guld, länkar delvis med räfflad dekor, längd ca 5-47 cm, totalvikt ca 43 g; etui medföljer (ej original)

Hänget ursprungligen med medaljong samt med slitage, baksida saknas, kedjans låsfunktion ej ursprunglig

Guld/Smycken

Hänge kamé

Budhistorik (8 bud)
2790188
9 200
2788054
9 000
2788027
7 400
2782706
7 200
2781693
6 200

Slutpris SEK:
9 200
881 EUR, 1 035 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.