Armlänstolar gustavianska stockholmsarbeten

409006

ARMLÄNSTOLAR, 2 st., snarlika, gustavianska stockholmsarbeten varav en signerad (EÖM: Erik Öhrmark stolmakare i Stockholm 1777-1813/16), träskuren dekor, kannelerade ben, bemålade i vitt med förgyllda detaljer, klädsel i broderat sidentyg, sitthöjd ca 42 cm

Omklädda, lagningar, hörnförstärkningar, senare bemålade

Möbler, Fåtöljer

Rum 7

Budhistorik (6 bud)
2790604
7 000
2787522
5 400
2784522
5 200
2784438
2784434

Slutpris SEK:
7 000
671 EUR, 788 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.