Ljusstake allmoge 1600-tal

408328

LJUSSTAKE, allmoge, svarvad bok, ljushållare av mässing, märkt " HES ANO 1684", höjd ca 13 cm

Åldersrelaterat slitage, torrspricka, mynningsskada

Ändringar/tillägg
Till Allmogetemat den 22.10

Belysning, Bordslampor, Allmoge

Monter 8

Ljusstake allmoge 1600-tal

Budhistorik (36 bud)
2833694
5 800
2833689
5 600
2833684
5 400
2833675
5 200
2833682
5 200

Slutpris SEK:
5 800
556 EUR, 653 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 200 kr.