Helmer Osslund olja

408097

HELMER OSSLUND (1866-1938): Fjällandskap med stugor i vinterskrud, signerad Helmer Osslund, olja på smörpapper fäst på pannå, 30x30 cm.
Proveniens: Grosshandlare Erik Strömberg (1883-1950), Sundsvall, därefter i arv till nuvarande ägare

Smärre färgbortfall

Konst, Äldre måleri

Kundcenter

Helmer Osslund olja

Budhistorik (27 bud)
2817003
11 000
2817002
10 500
2817001
10 000
2817000
9 800
2816999
9 600

Slutpris SEK:
11 000
1 054 EUR, 1 238 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.