Svenskt tenn kista klädd i Hawai

409208

SVENSKT TENN, tygkista med mässingsbeslag, formgiven av Svenskt Tenn i början av 2000-talet, klädd i "Hawai"-tyg av Josef Frank, invändigt med Svenskt Tenns enfärgade purpurfärgade lin, höjd ca 120, 35x50 cm

Historik: När Josef Frank skapade mönstret Hawai, hämtade han inspiration från Metropolitan Museum of Art i New York. Där fanns en ansenlig samling av livsträdspalamporer från Indiska halvöns norra sida. Mönstret Hawai, med sina hopslingrade stammar, har likheter med dessa livsträd. Mönstret tillkom under åren 1943-1945

Bruksslitage

Möbler, Skåp, byråer

Rum 19

Budhistorik (14 bud)
2780599
5 200
2780573
5 000
2780152
4 800
2778851
4 600
2778805
4 400

Slutpris SEK:
5 200
498 EUR, 585 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.