Paul Larsson Palm oljemålning

408705

PAUL LARSSON PALM (1876-1899): "Vy från ...", signerad och daterad Paul Larsson 1894, olja på duk, 42x32 cm, a tergo med marint motiv

Paul Larsson Palm föddes i Stockholm 1876. Under åren 1893-1898 studerade han vid Konstakademien. Han deltog även i Axel Tallbergs etsningskurs 1895-1896, där hans talang uppmärksammades av läraren som kallade honom "en begåfvad och intresserad elev". Den mycket lovande karriären avbröts dock i förtid. Paul Larsson Palm gick bort 1899, endast 22 år gammal. Hans verk är extremt sällsynta. I Nationalmuseums samlingar finns emellertid några av hans etsningar.

Mindre färgbortfall

Konst, Äldre måleri

Tavelvagn 32

Paul Larsson Palm oljemålning

Budhistorik (18 bud)
2778351
4 600
2778349
4 400
2778349
4 200
2777909
2777909
3 200

Slutpris SEK:
4 600
441 EUR, 518 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.