Paul Larsson modellstudie

408702

PAUL LARSSON PALM (1876-1899): Modellstudie, signerad, olja på duk, 30x33, oramad
a tergo tillskrivet "Utställd juni 1898 på Akademin"

Paul Larsson Palm föddes i Stockholm 1876. Under åren 1893-1898 studerade han vid Konstakademien. Han deltog även i Axel Tallbergs etsningskurs 1895-1896, där hans talang uppmärksammades av läraren som kallade honom "en begåfvad och intresserad elev". Den mycket lovande karriären avbröts dock i förtid. Paul Larsson Palm gick bort 1899, endast 22 år gammal. Hans verk är extremt sällsynta. I Nationalmuseums samlingar finns emellertid några av hans etsningar.

Konst, Äldre måleri

Paul  Larsson modellstudie

Budhistorik (39 bud)
2774616
16 500
2771927
16 000
2771927
14 000
2766665
13 500
2765863
13 000

Slutpris SEK:
16 500
1 581 EUR, 1 856 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.