Mayaumi Morino Japan

408161

MAYAUMI MORINO (Japan, född 1941): (6) "Chemistry I-II", "Literature I-II", "Peace II", "Physics 1-b", signerade och numrerade 45/50, etsningar, bladmått ca 76x56 cm vardera

HISTORIK:
Morino hör till den generation japanska konstnärer som tagit mycket starka intryck av den konst som efter andra världskriget växte fram i Europa och USA.
For Morino blev 1960-talets superrealism den stora ledstjärnan och han arbetade med förkärlek med kombinationer av superrealistiskt återgivna plankstumpar och repbitar. De färdiga verken blev en sorts tvådimensionella skräpcollage med stark surrealistiska övertoner.
I sin senare konst har Morino dock lämnat plankstumparna bakom sig och 'skräpmotiven' har fått ge vika för ett föreställande bildspråk. Men repen lever vidare i hans konst, i varje fall delvis, och han använder dem för att ge de avbildade föremålen drag av såväl mystik som öververklighet.

Oramad

Rum 9

Mayaumi Morino Japan

Budhistorik (2 bud)

2770492
650
2755743
600

Slutpris SEK:
650
62 EUR, 73 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.