Litografier av G. Werner till Taubes visor 1989

408158

EVERT TAUBE. (2). WERNER, GÖSTA (1909-92). Visor av Evert Taube med förord av Leif Bergman och Nils Petter Sundgren, portfölj med 52 färg- och svart/vita litografier (av 61 ej komplett), samtliga signerade, utgiven av Galerie Aix, Stockholm, 1989, bladstorlek 43x29,5 (43 st.) och 43x59 (18 st.), faksimiltryck från Taubes handskrifter samt reproducerade fotografier av Taube, justification du tirage signerat av konstnären o. numrerat 36/225. I två blå klotkassetter, lätt solkade.

Proveniens: Ur Ove Hasslers bibliotek (1904-87), domprost i Linköping, och dennes son, Eivind Hassler (1939-2009).

Ej komplett, 3 saknas

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk, Konst, Grafik

Rum 12

Budhistorik (15 bud)
2765294
1 600
2749322
2763142
1 400
2749322
1 300
2747505

Slutpris SEK:
1 600
153 EUR, 180 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.