Vladimir Velickovic

408101

VLADIMIR VELICKOVIC (Frankrike, född 1935): "Obstacle fig B1", signerad och numrerad 80/100, etsning, bladstorlek 63x90 cm

HISTORIK:
Vladimir Velickovic (född 1935 i Belgrad), började måla som mycket ung och ställde ut redan 1951.
Velickovic beskrivs gärna som surrealist eller som fantastisk realist. Dessa drag i hans tidiga konst får dock inte överdrivas och det är uppenbart att renässansmålare som Michelangelo och Leonardo da Vinci spelade minst lika stor roll för hans bildkonstruktion som modernisterna, då främst surrealisterna.

Oramad, hanteringsveck i marginalen

Rum 9

Vladimir Velickovic

Budhistorik (1 bud)

2751833
2016-09-19 06:13:04

2016-09-26 kl 12:00
Slutpris SEK:
29 EUR, 34 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.