Tallrikar Kina famille rose

407955

TALLRIKAR, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, dekor av trädgårdsklippa med blommor i emaljfäger samt järnoxid, kälningen med fleur de lisbård i guld, diameter ca 21 cm

Proveniens: inköpt på S. Marchant & Son, London

Nagg, en med spricka

Orientaliskt, Porslin

Tallrikar Kina famille rose

Budhistorik (12 bud)
2780255
900
2780264
850
2780255
2780258
750
2780255
650

Slutpris SEK:
900
86 EUR, 101 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.