Assiett Kina Kangxi

407937

ASSIETT, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), dekor av fågel samt insekt vid blommande träd i underglasyrblått, botten med Chenghuas sex karaktärers märke, diameter ca 13,5 cm

Proveniens: inköpt på S. Marchant & Son, London

Nagg

Orientaliskt, Porslin

Assiett Kina Kangxi

Budhistorik (17 bud)
2781019
1 300
2781143
2781019
2776281
950
2776281
900

Slutpris SEK:
1 300
125 EUR, 146 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.