Sven Jonson portfölj Strändernas svall

407773

SVEN JONSON (1902-81): (6) "STRÄNDERNAS SVALL", portfölj med sex färglitografier signerade och numrerade 6/390, bladstorlek ca 50,5x65 cm, bladens titlar:
"Avfärden från Kalypso", "Bågskytten från Ithaka", "Den trojanska hästen", "Fajakernas ö", Kyklopens grotta", "Örnar över staden"

I portfölj, oramade

Rum 3

Budhistorik (4 bud)

2768164
3 200
2767770
2765714
2750094
1 900

Slutpris SEK:
3 200
307 EUR, 360 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.