Spegellampett gustavianskt stockholmsarbete

405965

CARL CORSSAR (spegelmakare 1791-1827), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad CC samt med hallstämpel 1792, för 2 ljus, förgylld och bronserad, skuren dekor, fasettslipat glas, krönt av medaljong i blått och guld, ca 69x42 cm

Smärre sprickor, slitage

Speglar

Kundcenter

Budhistorik (8 bud)
2749308
11 000
2749136
10 500
2748745
9 200
2743339
9 000
2739031
8 800

Slutpris SEK:
11 000
1 054 EUR, 1 238 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.