Spelbord rokoko av Bartel Creutz

405899

BARTEL CREUTZ (mästare i Stockholm 1754-1796), spelbord, stockholmsarbete i rokoko, fanérat i mahogny och sockerkist, med låda, lådan signerad H. Crevtz samt med Stockholms snickareämbetes sigill, höjd ca 76, 79 x 38 cm
LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 81 bordet avbildat

Skivor 1800-tal. Nyckel finns att avhämta vid Utlämningen

Rum 11

Budhistorik (24 bud)
2747887
12 500
2747854
12 000
2747885
12 000
2747854
11 500
2747884
11 000

Slutpris SEK:
12 500
1 198 EUR, 1 406 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.