Lampe ā bouillotte empirestil

405462

LAMPE A BOUILLOTTE, empirestil, för fyra ljus, förgylld brons, klockformad fot med pelare på tassfötter, dekor av palmetter och krönande flamma, höj- och sänkbar skärm av bemålad plåt med ornament av lagerkransar och Apollons ansikte, överst med Jupiters örn på åskvigg, höjd 71,5 cm
LITTERATUR: Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 26f jämför en av de kungliga bouilletterna i prins Fredrik Adolfs våning på Stockholms slott

Smärre slitage, elektrifierad

Belysning, Bordslampor

Rum 20

Lampe ā bouillotte empirestil

Budhistorik (10 bud)
2750584
12 000
2750580
11 500
2750576
11 000
2750570
10 500
2750556
10 000

Slutpris SEK:
12 000
1 150 EUR, 1 350 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.