Bordspendyl 1800-talets första kvartal

405404

BORDSPENDYL, empire, sannolikt parisarbete, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, sockel med dekor av thyrsosstav med vinlövsrankor, urhuset med emblem av blomsterkorg samt trofégrupp med instrument, krönt av vinkopp, panflöjt och horn, frankerad av stående herde med ett lamm i famnen, emaljerad urtavla, höjd 30 cm

Slitage, mindre lagning och emaljnagg. Pendel medföljer. Nyckel finns att avhämta i Utlämningen

Klockor/Ur

Monter 3

Budhistorik (12 bud)
2744039
10 500
2734622
10 000
2734622
8 400
2733801
8 200
2733326
8 000

Slutpris SEK:
10 500
1 006 EUR, 1 181 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.