Vykort Kuba ca 1905-20 100 st

405361

VYKORT FRÅN KUBA, ca 100 vykort, ca 1905-1920,
vykortsalbum flertalet " pre-linen ", även svart/vita originalfoton 1950-talet, bl.a. från Caimanera/Guantanamo, både från La Habana (Havanna) och provinserna. Delvis beskriftade och frankerade /stämplade.
Flertalet insatta i ett samtida brunt album, ca 28x20 cm.

Se text

Böcker/Kartor, Vykort

Vykort Kuba ca 1905-20 100 st

Budhistorik (24 bud)
2748311
3 800
2748306
3 600
2748285
3 400
2748285
3 200
2748305

Slutpris SEK:
3 800
364 EUR, 428 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.